Trh s realitnými kanceláriami je presýtený. Odpoveďou je kvalita a nadštandardný servis

Roman Weidinger

Trh s realitnými kanceláriami je presýtený. Odpoveďou je kvalita a nadštandardný servis

Pokiaľ ste sa v poslednej dobe pokúšali nájsť profesionálneho partnera pre stabilný prenájom svojej nehnuteľnosti, určite ste postrehli, že na každom realitnom portáli na vás striehnu desiatky realitných kancelárií. Možno ste si všimli aj to, že ich počet za posledných desať rokov rapídne vzrástol. Pôsobí to tak, akoby ich na trhu bolo už priveľa.

To je len jeden z dôvodov, prečo by ste sa pri hľadaní mali na chvíľu zastaviť a zamyslieť nad tým, s akou realitnou kanceláriou budete pri prenájme spolupracovať. Ako si vybrať, keď každá sa prezentuje ako tá najlepšia, najspoľahlivejšia s najkomplexnejšími službami? Na čo sa sústrediť pri výbere, aby ste sa nepopálili? Ktoré konkrétne informácie je vhodné si vyhľadať? Pozrime sa spolu na zopár faktov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

V presýtenom realitnom trhu vynikáme dlhoročnou odbornosťou, zručnosťou a skúsenosťou v Property Managemente. (r.2006)

Záleží vám na profesionalite? Potom by ste nemali prenajímať cez realitnú kanceláriu, ktorá sa primárne venuje predaju pozemkov. Rovnako by ste mali byť opatrní pri výbere kancelárie, ktorá sa zameriava hlavne na predaj domov a bytov a nemá dostatočné skúsenosti a zručnosti v segmente prenájmov.

Ideálne by ste mali hľadať kanceláriu, ktorá sa špecializuje len na property management alebo rent management. Avšak, ani to nie je tak jednoduché, pretože výber môže byť komplikovaný. Budete si vyberať podľa počtu atraktívnych a mladých maklérov? Alebo podľa marketingu, ktorým sa prezentujú, hoci ich čísla a skúsenosti hovoria niečo iné? Je skvelé, že ste si našli čas zamyslieť sa nad tým, s ktorou realitnou kanceláriou by ste mali spolupracovať.

Prvý krok: Jasne si definujte svoje potreby a očakávania

Veľké množstvo realitných kancelárií na trhu neznamená, že všetky sú spoľahlivé a vhodné práve pre vás. V dnešnom preplnenom realitnom trhu je kľúčové vedieť, čo od svojej realitnej kancelárie očakávate. Postačí vám inzercia, sprostredkovanie nájomníka alebo hľadáte komplexné riešenie prenájmu, o ktorý sa realitná kancelária postará za vás?

Property agentúra RoWe Services poskytuje systematické a komplexné služby od začiatku až do konca. Sme špecialisti v oblasti property managementu, kde máme jasne definované služby prenajímateľom, osvedčené metódy výberu správneho podnájomníka a stratégie, ktoré zabezpečia dlhodobý a stabilný prenájom bez komplikácií.

Naša práca nekončí podpisom nájomnej zmluvy a zúčtovaním sprostredkovateľskej provízie, ako je to zvykom v bežných realitných kanceláriách. Práve naopak, vtedy naša práca a odborný servis práve začínajú.

Ak si sprostredkujete svojho vlastného podnájomníka, napríklad kamaráta, obchodného partnera alebo kolegu, neplatíte žiadnu sprostredkovateľskú províziu, iba servisnú províziu za správu bytu pri prenájme. Vďaka tomu nielen ušetríte, ale zároveň si zachováte kontrolu nad tým, kto bude vaším podnájomníkom. My sa postaráme o všetky administratívne a správcovské úkony súvisiace s prenájmom.

Naším cieľom je poskytnúť vám pokojnú myseľ a zabezpečiť, aby váš prenájom bol úspešný a bez stresu.

Druhý krok: Definujte svoje kritériá

Pri výbere spolupráce je dôležité vedieť, aký typ realitnej kancelárie preferujete. Rozhodnete sa radšej pre menšiu kanceláriu, ktorá ponúka osobný prístup, alebo väčšiu, ktorá disponuje širokým spektrom služieb? Sú pre vás dôležité špecializované služby a profesionalita, nadštandardný servis, alebo postačuje základná ponuka? Odporúčame vytvoriť zoznam kritérií, ktoré by mal váš budúci realitný partner spĺňať. Ten potom poslúži ako filter pri hľadaní tej pravej kancelárie a bude „vodítkom“ pri rozhodovaní.

Naša property agentúra sa špecializuje na poskytovanie služieb v oblasti správy bytov a rodinných domov pri prenájme (property management, rent management), kde kladieme dôraz na profesionalitu a nadštandardný servis.

Tretí krok: Zúžte výber na minimum a položte správne otázky

Ako vyberáte realitnú kanceláriu? Sú to online vyhľadávania, portály s nehnuteľnosťami, alebo odporúčania od známych? Nezáleží na spôsobe, dôležité je sústrediť sa na vaše kritériá a minimalizovať počet možností.

Nebojte sa pátrať po detailoch; proaktívny prístup môže predísť problémom spojeným so zlým výberom. S vybranými kanceláriami sa potom môžete skontaktovať a rozhodnúť sa na základe osobnej skúsenosti.

Pýtajte sa realitných kancelárií na ich fungovanie. Zistite, či zamestnávajú maklérov alebo či sú to živnostníci. Pýtajte sa, či spolupracujú s notárom pri príprave nájomnej zmluvy a či ich zmluva obsahuje exekučný titul v prípade problémov, ako sú neplatenie nájmu alebo vysťahovanie. Overte si, či ich slová zodpovedajú realite, alebo či sa ešte len učia.

Rozumieme, že rozlíšiť marketingové tvrdenia od skutočnosti môže byť náročné. Preto v RoWe Services, predtým ako s vami podpíšeme zmluvnú dokumentáciu, diskutujeme o všetkých potenciálnych problémoch a nástrahách prenájmu daného bytu.

Krok štvrtý: Nadviažte kontakt a komunikujte

Pri výbere realitnej kancelárie hrajú úlohu nielen racionálne úvahy, ale aj osobné pocity a intuícia. Je dôležité nadviazať kontakt s vybranou realitnou kanceláriou a usporiadať osobné stretnutie alebo videohovor. Ak cítite nepohodlie, máte pocit, že niečo nie je v poriadku, alebo jednoducho necítite dôveru, poslúchnite svoju intuíciu. Pokiaľ máte pochybnosti, je lepšie pokračovať v hľadaní a nenechať sa unáhlene zlákať.

V našej realitnej kancelárii postupujeme podobne. Kladieme dôraz na obsah komunikácie a na základe toho nastavuje parametre zmluvného vzťahu. Ak zistíme, že potenciálny prenajímateľ ešte nedozrel na spoluprácu s property agentúrou, pretože preferuje tradičný prístup, alebo ak klient vyjadruje nesúhlas s platbou sprostredkovateľskej a aj servisnej provízie, rešpektujeme jeho názor a necháme ho, aby našiel partnera, ktorý bude lepšie vyhovovať jeho očakávaniam a hodnotám. Rovnako, ak počas rozhovoru zistíme, že klient nezdieľa naše hodnoty a presvedčenia, preferujeme spoluprácu nezačať. Sme presvedčení, že vzájomné porozumenie a zdieľanie hodnôt sú základom úspešnej a dlhodobej spolupráce.

Zopár rád na záver: Na čo si dávať pozor na presýtenom trhu?

V tomto článku sme sa pokúsili uľahčiť vám výber realitnej kancelárie pri prenájme nehnuteľnosti. Je však dôležité byť si vedomý možných nástrah a vedieť, ktoré informácie o realitnej kancelárii by ste si mali overiť, keď budete prezerať jej profil alebo webstránky.

Overte si referencie:

Pozrite si recenzie a hodnotenia od predchádzajúcich klientov. Opýtajte sa na konkrétne prípady, kde realitná kancelária ukázala svoju odbornosť a profesionalitu.

Skontrolujte služby:

Zistite, či kancelária ponúka komplexné služby, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Overte si, či sú služby transparentné a či sú prehľadne a jasne uvedené všetky poplatky.

Komunikácia a dostupnosť:

Zistite, aká je komunikácia s kanceláriou. Je dostatočne rýchla, efektívna a profesionálna? Overte si, aj dostupnosť služieb a ochotu personálu riešiť prípadné problémy.

Legálna web stránka:

Overte si, či má realitná kancelária webovú stránku alebo len spustené kampane na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých realizuje nábor klientov. Skontrolujte, či je jej činnosť jasná a transparentná. Každá spoľahlivá realitná kancelária má zmluvy publikované na web stránke viete si tak overiť, či sú v súlade so zákonom.

Hodnoty a filozofia:

Zistite, či realitná kancelária zdieľa vaše hodnoty a presvedčenia. Je ochotná prispôsobiť sa vašim individuálnym potrebám a požiadavkám? Má vôbec na webe má publikovaný koncept služby Property Management s hodnotou pre prenajímateľa?

História a stabilita:

Doba podnikania je odrazom kvality služieb a schopnosti udržať podnikanie na realitnom trhu. Preto nezabudnite sledovať pri výbere aj to, ako dlho realitná kancelária pôsobí na trhu. Platí spravidla, čím dlhšie na trhu, tým lepšie. Viete si viac vecí overiť, nájsť viac recenzií a navyše roky podnikania sú zároveň rokmi skúseností. Zverili by ste svoju nehnuteľnosť radšej nováčikovi alebo človeku, ktorý má dlhoročnú prax a pozná trh?

Históriu podnikania si môžete preveriť aj prostredníctvom jej finančných výsledkov na internete. Ak je spoločnosť dlhšie obdobie stratová alebo má dlhy na odvodoch, môže za tým byť problém, preto buďte obozretní.

Profesionalita a odbornosť:

V dnešnej dobe je profesionalita a odborná príprava v realitných službách kľúčová. Skúmajte profily zamestnancov a ich špecializácie, aby ste získali prehľad o úrovni odbornosti kancelárie. V RoWe Services sme hrdí na náš skúsený tím a našu odbornosť v oblasti realít.

Komplexnosť a prehľadnosť služieb:

Čo je snom každého prenajímateľa? Mať pokoj a fungujúci prenájom. To sa dá len vtedy, keď ho zveríte do rúk profesionálov, ktorí vám zabezpečia komplexný servis pri prenájme. Overte si vopred, do čoho idete. Má realitná kancelária jasne uvedený rozsah a popis jednotlivých služieb v zmluve či inom dokumente? Viete za čo a koľko budete platiť? Nezabudnite si pozrieť aj tie drobné písmenká v zmluvných podmienkach, kde sa často zámerne skrývajú podstatné informácie.

Transparentnosť a serióznosť:

Nie je žiadnou novinkou, že na realitnom trhu fungujú „úspešne“ mnohí podvodníci a neseriózne spoločnosti. Ako sa im vyhnúť alebo rozlíšiť serióznu realitnú kanceláriu od tej neserióznej? Pozrite si históriu, webstránku, finančné výsledky a recenzie, ale overte si tiež, aké dokumenty má spoločnosť zverejnené. Je dobré si ich podrobne prečítať a prejsť prípadné nejasnosti.

V spoločnosti RoWe Services sa snažíme o maximálnu transparentnosť už pri potenciálnych klientoch. Na našom webe máte k dispozícii náhľady vzorov všetkých zmluvných dokumentov, obchodných podmienok a ďalších potrebných dokumentov k spolupráci. Snažíme sa ich koncipovať zrozumiteľne a prehľadne.

Záver

Pri výbere realitnej kancelárie je dôležité byť informovaný a opatrný. Overte si všetky dostupné informácie, položte správne otázky a nebojte sa požiadať o referencie. Váš úspech pri prenájme nehnuteľnosti závisí od správneho výberu partnera, ktorý bude zastupovať vaše záujmy a bude vám poskytovať kvalitné služby.

Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v aktuálnej situácii na realitnom trhu a naše rady vám zjednodušia rozhodovanie a výber vášho realitného partnera pre prenájom nehnuteľnosti.

Text: Ľudmila Palečko, Roman Weidinger (tento text nebol vygenerovaný AI).

 

Viac o službe property management nájdete na tomto linku. Roman Weidinger 

Roman Weidinger - podpis
Roman Weidinger

RoWe Services

Viac informácií sa dozviete vo videu:

Pozrite si prezentáciu.

Správa bytu v krátkodobom alebo dlhodobom prenájme. Zoznámte sa so službou PROPERTY
MANAGEMENT. Všetko prehľadne na jednom mieste.

Porovnaj ponuky

Porovnať