Ako (kde) hľadáme (bonitného) záujemcu o prenájom?

Roman Weidinger

Ako (kde) hľadáme (bonitného) záujemcu o prenájom?

Pokiaľ ste už niekedy hľadali podnájomníka sami, pravdepodobne viete, aké veľmi náročné môže takéto hľadanie byť. Ako vôbec nájsť niekoho, s kým by neboli problémy, kto bude platiť nájomné vždy načas a nebude mať problém ani s kauciou?

Ak práve riešite, komu svoj dom či byt prenajať, môžete si pokojne vydýchnuť. Áno, nájsť bonitného podnájomcu sa dá aj bez stresu. V RoWe Services máme rokmi overený fungujúci systém, ako nájsť a preveriť záujemcov o podnájom a to bez toho, aby sme vás časovo zaťažovali. Naopak preferujeme, pokiaľ celý prenájom necháte na nás, pretože sa vyhnete zbytočným emóciám, ktoré sú spojené s vašou nehnuteľnosťou a môžu vám narušiť prebiehajúce jednanie s potenciálnym podnájomcom.

Riziká hľadania podnájomníka na vlastnú päsť

Keď hľadáte podnájomníka sami, väčšinou sa sústredíte buď na svoj okruh známych, prípadne využijete sociálne siete alebo jednoducho zadáte zastaralou formou inzerát na niektorý z inzertných portálov a čakáte, kým sa niekto ozve. Tento spôsob ale prináša mnohé riziká a nevýhody.

V prvom rade to, či si záujemcu overíte, je len na vás, môžete si od neho vyžiadať potvrdenie o zamestnaní, občiansky preukaz či iný doklad potvrdzujúci jeho identitu. Ako súkromná osoba však v podstate nemáte oprávnenie žiadať ďalšie doklady, ktoré by potvrdili, že nemá žiadne dlhy voči štátu alebo bankám. Rovnako nemáte prístup do registra exekúcií.

Ak si aj nejakým spôsobom overíte finančnú spoľahlivosť, napríklad na internete v registri dlžníkov sociálnej či zdravotnej poisťovne, nezískate tak úplnú istotu, že záujemca niekde inde nemá dlhy, ktoré nespláca. Navyše už vôbec sa nedozviete, či s podnájomníkom niekto v minulosti nemal zlú skúsenosť.  Naopak my ako firma vieme všetko vyššie uvedené spoľahlivo zistiť.

Pokiaľ prenajmete byt či dom príbuzným alebo známym, chcete byť predovšetkým „féroví,“ a tak idete pod cenu a neriadite sa trhovou cenou nájmu. Spravidla aj pri problémoch pri prenájme ste k podnájomníkom ohľaduplnejší. Tento prístup vám však neprinesie výhody, naopak nakoniec môžete zistiť, že taký prenájom vám žiaden zisk nepriniesol.

V neposlednom rade je potrebné uviesť, že hľadanie na vlastnú päsť môže trvať dlho, najmä ak nemáte čas ihneď reagovať na dopyt, prípadne nemáte inzerát žiadnym spôsobom zvýraznený, zaplatený a správne optimalizovaný pre vyhľadávače. Aj obhliadky, ktoré nemajú zásadný význam, vás oberajú o čas, ktorý by ste mohli využiť inak.

 

Hľadáme záujemcov o podnájom – rýchlo a efektívne

Profesionálny prenájom s RoWe Services vám ponúka pohodlné riešenie. Pýtate sa prečo? Predovšetkým vieme, kde vhodných záujemcov hľadať a robíme to aktívne:

  • Máme vlastný systém inzerovania na najviac navštevovaných realitných portáloch aj sociálnych sieťach. Využívame rôzne nástroje, ako je topovanie, zobrazovanie inzerátov na prvých stránkach prehliadača, optimalizácia inzerátov, skúsenosti s poradím fotiek a správnou textáciou. Vďaka týmto postupom získavame viac reakcií na naše inzeráty.
  • Osobne kontaktujeme potenciálnych záujemcov o podnájom, pretože naša cieľová skupina nesedí celý deň na internete. Oslovujeme vybrané firmy, veľvyslanectvá či personálne agentúry, s ktorými už mnoho rokov spolupracujeme a vieme, že pravidelne hľadajú pre svojich klientov či zamestnancov podnájom.
  • Máme vlastnú internú databázu a používame digitálne nástroje na sledovanie internetového priestoru záujemcov o prenájom. Toto nám umožňuje mesačne monitorovať približne 2 až 3 tisíce záznamov.

Všetky tieto zdroje nám pomáhajú efektívnejšie a rýchlejšie hľadať záujemcov o prenájom. Okrem toho, disponujeme tímom pracovníkov, ktorí sa každý deň venujú hľadaniu vhodných podnájomcov.

Každý záujemca o obhliadku sa musí zaregistrovať pomocou registračného formulára, ktorý je súčasťou inzerátu na našej webovej stránke. Keď nám poskytne svoje osobné údaje pri registrácii, náš systém sa automaticky spojí s registrom exekúcií a v prípade, že záujemca nemá žiadny záznam v registroch, obhliadku potvrdíme. V opačnom prípade, ak záujemca má pozitívny záznam, obhliadku nepotvrdíme.

Skôr než sa záujemca stane podnájomníkom…

Tajomstvom výberu bonitného záujemcu o podnájom je systém preverovania bezdlhovosti, ktorý sme vyvinuli počas rokov praxe na základe skúseností, znalostí a zručností. Naším cieľom bolo pritom preveriť záujemcu čo najlepšie, aby sme sa tak vyhli riziku neplatenia a následného problému s jeho vysťahovaním. Preto nestačí využiť len jeden spôsob overenia, ale systém, ktorý sme vytvorili pozostáva z piatich krokov:

  • Registrácia v informačnom systéme – záujemca o obhliadku nám poskytne údaje, na základe ktorých už v prvom momente vieme posúdiť, či sa dostane k ďalšiemu kroku alebo mu automaticky systém obhliadku zamietne.
  • Kontrola dokladov a totožnosti – možno si poviete, že je to banalita, ale v súčasnej dobe plnej podvodov spojených s krádežou identity, chce mať každý istotu, že identita záujemcu je preverená. Uvedené si preverujeme priamo z registra polície. Rovnako si preverujeme aj príjmovú situáciu záujemcu, a to napríklad vyžiadaním potvrdenia o trvaní pracovného pomeru, ktoré si následne u zamestnávateľa overujeme.
  • Interná databáza – je pre nás zdrojom nielen pre dopyt, ale slúži aj na kontrolu toho, či náhodou záujemca nemá zlé referencie z minulosti. Z týchto údajov vieme zistiť, ako často uvedený záujemca hľadá nový prenájom a vydedukovať jeho zámer („vybývať“ nehnuteľnosť a odísť)
  • Register exekúcií – Nikto by pravdepodobne nechcel prenajímať svoj byt alebo dom osobe, ktorá má nevyriešené exekučné konanie. Takáto situácia by totiž mohla signalizovať problémy so splácaním finančných záväzkov a zvyšovala by riziko nesplácania nájomného včas. No zároveň chápeme, že počas životnej cesty sa každý občas dostane do ťažkej situácie a narazí na problémy. Preto sa s každým záujemcom snažíme dôkladne a do hĺbky komunikovať a hľadať riešenia prijateľné pre obe strany. Ak zistíme, že existujúce exekučné konania sú už splácané, sme pripravení s takýmto záujemcom uzavrieť podnájomnú zmluvu. V prípade, ak vidíme nezáujem a chybný postoj, záujem o nájom odmietneme.
  • Black list – je databázou, ktorú si vytvárajú realitné kancelárie a zdieľajú ju medzi sebou. Ak sú s niekým, kto býva v prenájme prostredníctvom realitnej kancelárie, problémy ako napríklad neplatenie nájomného, znehodnotenie obývanej nehnuteľnosti a pod., ocitne sa na tejto „čiernej listine.“

Celý proces hľadania a preverenia záujemcu o podnájom zabezpečíme sami, avšak o každom dopyte ste informovaní vďaka digitálnej knižnici dokumentov, v ktorej nájdete zoznam dopytov aj odôvodnenie, prečo sme pristúpili (alebo nepristúpili) k realizácii obhliadky a následne k uzavretiu podnájomnej zmluvy.

Veríme, že ste v článku našli užitočné informácie týkajúce sa výberu podnájomníka. Ak hľadanie necháte na profesionálov, môžete byť bez obáv, skúsený tím odborníkov v RoWe Services sa postará o to, aby ste boli spokojní a aby vám prenájom vášho bytu či domu prinášal zisk bez zbytočných starostí.

Text: Ľudmila Palečko (tento text nebol vygenerovaný AI)

Viac o službe property management nájdete na tomto linku. Roman Weidinger 

Roman Weidinger - podpis
Roman Weidinger

RoWe Services

Viac informácií sa dozviete vo videu:

Pozrite si prezentáciu.

Správa bytu v krátkodobom alebo dlhodobom prenájme. Zoznámte sa so službou PROPERTY
MANAGEMENT. Všetko prehľadne na jednom mieste.

Porovnaj ponuky

Porovnať