Ako jednoducho nájsť spoľahlivého nájomníka?

Roman Weidinger

Sťahujete sa do nového bývania? Odchádzate do zahraničia alebo iného mesta? Máte voľnú nehnuteľnosť, ktorú chcete prenajať?

Ak sa vás aspoň jedna zo situácií týka, určite premýšľate nad tým, ako nájdete vhodného nájomníka. Možno ste to už aj skúsili. V lepšom prípade ste mali šťastie a pozitívnu skúsenosť. Aktuálna doba však prináša neistotu, ktorá sa prejavila aj pri prenájmoch.

Hľadanie spoľahlivého nájomníka vás môže obrať o množstvo času, energie a v konečnom dôsledku i peňazí. A investícia do prenájmu nehnuteľnosti potom nemusí byť taká optimálna, ako ste si predstavovali. Pokiaľ ste navyše pracovne vyťažený alebo bývate v zahraničí, môže byť príliš komplikované a riskantné starať sa o prenájom na diaľku.

Čo vás čaká pri hľadaní nájomníka

Už samotné hľadanie nájomníka na vlastnú päsť je často problematické. V prvom rade vás čaká nafotenie nehnuteľnosti, vytvorenie a následné publikovanie inzerátu. Inzercia na realitných webstránkach či súkromných inzertných portáloch je však minulosťou. Trh s prenájmami sa preniesol do prostredia sociálnych sietí. Ich používatelia môžu ale na druhej strane zneužívať určitú anonymitu, ktorú tento priestor poskytuje. Ďalším problémom sú zbytočné obhliadky s nevhodnými záujemcami.

Ak ste sa úspešne dostali do finále a vybrali si nájomníka, čaká vás uzatvorenie nájomnej zmluvy. Existuje množstvo detailov, ktoré vás pri tomto dôležitom kroku pravdepodobne ani nenapadnú, pretože sa tejto problematike denne nevenujete. Môžete sa stretnúť s mnohými komplikáciami ako napríklad:

 • neodhadnete potenciálneho nájomníka, jednoducho nemusíte odhaliť, že ide o „novodobého bezdomovca,“ ktorý pár mesiacov platí, potom platiť prestane a využije všetky zákonom dostupné možnosti, ako v byte bývať čo najdlhšie bez platenia,
 • nedokážete si overiť pracovný vzťah a platobnú schopnosť nájomníka napríklad v registri exekúcií,
 • vaša nájomná zmluva nepokrýva všetky podstatné oblasti právneho vzťahu, pokiaľ nie je vypracovaná odborníkom a spísaná formou notárskej zápisnice.

Možno si poviete a čo zlé sa mi môže stať? Z našej praxe vám bohužiaľ vieme poskytnúť celý zoznam príkladov. Znehodnotenie vašej nehnuteľnosti, neplatenie nájomného a problém s jeho vymáhaním, nedoplatky na energiách, problematické správanie nájomníka, sťažnosti susedov, vypratanie neplatiaceho nájomníka a mnohé ďalšie.

Ako zvládnuť správu prenájmu bez starostí?

Povedzme, že ste našli zdanlivo spoľahlivého nájomníka a čiastočne ste si vydýchli. Vaše povinnosti a starosti tým ale zďaleka nekončia. Byt treba v pravidelných intervaloch skontrolovať a overiť (napr. na základe spotreby vody), či v ňom skutočne bývajú toľkí, koľkí sa nahlásili. Prípadne je potrebné niečo opraviť, s nájomníkom odkomunikovať predĺženie existujúcej zmluvy, mať prehľad o platbách za energie, prípadných nedoplatkoch, atď. Nehovoriac o riešení prípadných problémov na strane nájomníka. To všetko vás oberie o váš drahocenný čas. Ak to neurobíte, vráti sa vám to ako bumerang formou znehodnoteného a opotrebovaného bytu.

Komplexné riešenie prenájmu nehnuteľností

Predstavte si, že sa nemusíte hľadaním nájomníka vôbec zaoberať. Nemusíte zadávať inzeráty, selektovať vhodných kandidátov, absolvovať osobné stretnutia a obhliadky alebo dokonca pripravovať nájomnú zmluvu. A navyše nemusíte si robiť starosti s tým, či ste náhodou na niečo nezabudli. Nemusíte dokonca s nájomníkom ani prichádzať do kontaktu. Vaše starosti s prenájmom môžete pokojne prenechať profesionálom a venovať svoj čas niečomu inému.

Pokiaľ si netrúfate sami zvládnuť nástrahy prenájmu, stavte radšej na istotu. Všetky starosti od momentu hľadania a výberu nájomníka, cez uzatvorenie podnájomnej zmluvy až po zabezpečenie pravidelnej správy a kontroly prenajímanej nehnuteľnosti vieme zariadiť namiesto vás. Prenájom vašej nehnuteľnosti zabezpečíme do posledného detailu.

Property management systém je komplexný proces, ktorý realizuje náš tím odborníkov od realitných maklérov, cez senior manažéra, advokáta, až po notára. Všetci pracujeme s prenájmami každodenne, máme bohaté skúsenosti, zručnosti a aktuálny prehľad v tejto oblasti. Prostredníctvom služby Property management minimalizujeme riziko na strane prenajímateľa, ale aj jeho časovú či faktickú záťaž spojenú s prenajímaním nehnuteľnosti.

Prenájom bez stresu

S našim portfóliom služieb zvládnete prenájom bez stresu. Sme jedineční v tom, že uzatvárame špecifický typ zmluvy. Vaše povinnosti a starosti s prenájmom nehnuteľnosti prevezmeme na seba. Zaujíma vás, aké výhody vám toto riešenie poskytne? Od našej spolupráce môžete očakávať:

 • transparentnosť – všetky detaily našej spolupráce sú zrozumiteľne zakotvené v zmluve, s ktorou sa vopred oboznámite, vyúčtovanie našich služieb máte k dispozícii prehľadne a online,
 • prepis energií – v Property managemente prevádzame energie u dodávateľa priamo na podnájomníka už viac ako 10 rokov, čo sa nám osvedčilo najmä v dnešnej neistej dobe ako efektívny spôsob ochrany prenajímateľa pred tým, aby musel hradiť nedoplatky na energiách,
 • minimálne riziko – naša podnájomná zmluva vás ochráni pred množstvom problémov, ktoré sú s prenájmom spojené, záujemcu dôsledne preveríme, vrátane získania potvrdenia o trvaní pracovného pomeru, ktoré si následne overujeme,
 • istotu – že vyberieme vhodného podnájomníka, minimalizujeme riziko možných budúcich problémov, s každým podnájomníkom uzatvárame podnájomnú zmluvu formou notárskej zápisnice s exekučným titulom,
 • ochranu vášho majetku – všetci podnájomníci majú uzatvorené poistenie zodpovednosti za škody spôsobené na majetku vlastníka, podnájomcu, ostatných vlastníkov a spoluvlastníkov nehnuteľnosti, ako aj škody spôsobené priamo alebo nepriamo z nedbanlivosti alebo neúmyselne,
 • profesionálny prístup – náš tím tvoria odborníci s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí majú dostatočné odborné znalosti, skúsenosti a zručnosti,
 • komplexnosť ­– nezabúdame ani na najmenší detail spojený s prenájmom, od administratívnych a právnych náležitostí až po opravy, údržbu či upratovanie alebo zastupovanie vlastníka pri bytových schôdzach,
 • ekonomickú efektívnosť – s nami máte záruku, že vaša nehnuteľnosť je prenajatá 365 dní, pretože podnájomnú zmluvu uzatvárame na jeden rok bez možnosti jej vypovedania, čím minimalizujeme finančné straty z nečakanej výpovede zo strany podnájomníka.

Najvyššou prioritou pre nás sú spokojní klienti. Naše služby využívajú od začiatku našej činnosti (roku 2007) najmä jednotlivci, osoby žijúce v zahraničí, ktoré nemajú čas venovať sa správe prenájmu. Vyhľadávajú nás však aj spoločnosti, ktoré disponujú viacerými investičnými bytmi, vrátane developerov. Ak ešte váhate nad tým, či zveriť prenájom do našich rúk, prečítajte si skúsenosti našich prenajímateľov. Alebo sa s nimi priamo skontaktujte a overte si pravosť referencií.

Nájdite v nás spoľahlivého partnera. Nájomníka už viac hľadať nemusíte.

Ak Property management services, tak od RoWe Services, spol s r.o.

Viac o službe property management nájdete na tomto linku. Roman Weidinger 

Roman Weidinger - podpis
Roman Weidinger

RoWe Services

Viac informácií sa dozviete vo videu:

Pozrite si prezentáciu.

Správa bytu v krátkodobom alebo dlhodobom prenájme. Zoznámte sa so službou PROPERTY
MANAGEMENT. Všetko prehľadne na jednom mieste.

Porovnaj ponuky

Porovnať